slajd3.pngslajd2.pngslajd1.png

GRECJA - Szlakiem Św. Pawła 10.09 - 17.09.2024

PIELGRZYMKA

SZLAKIEM ŚW. PAWŁA PO GRECJI

8 DNI

 

 

 

 

 

  • ATENY – DELFY – METEORY – WERIA – SALONIKI – KAVALA – FILIPPI – ATENY – KORYNT – EPIDAUROS – NAFPLION
  • TERMIN: 10.09 – 17.09.2024 
  • CENA: 4 690 PLN/os. (dla grupy 46 osób) 

 

 

  • PROGRAM: 

Dzień 1: WYLOT Z POLSKI - ATENY 

O ustalonej godzinie spotykamy się w porcie lotniczym im. Jana Pawła II w Krakowie – Balicach. Odprawa biletowo - bagażowa. Odlot do Aten o godzinie 16:55. Lądowanie w Grecji o godzinie 20:10. Transfer autokarem do hotelu,  zakwaterowanie, obiadokolacja (z uwagi na późny przyjazd do hotelu możliwa zimna płyta), nocleg.  

Dzień 2: ATENY  

Rano po śniadaniu udamy się do Aten na Wzgórze Akropolu. Zobaczymy ruiny antycznych świątyń, a także wspaniałą  panoramę miasta. Podążając śladami Apostoła Pawła wejdziemy na wzgórze Aeropag, wznoszące się ponad ateńską  agorą, gdzie św. Paweł wygłosił mowę skierowaną do filozofów ateńskich. Tu, zgodnie z tradycją, miał nawrócić się  na chrześcijaństwo św. Dionizy, pierwszy biskup Aten. Czas wolny na ateńskiej Place. Następnie w czasie  panoramicznego przejazdu zobaczymy zarówno pozostałości po starożytnej świetności jak Stadion Olimpijski, ruiny  świątyni Zeusa czy Bramę Hadriana, jak i nowożytną część Aten, zbudowaną po odzyskaniu przez Grecję  niepodległości po kilkuwiekowej niewoli tureckiej. Zobaczymy Katedrę św. Dionizego Areopagity oraz Parlament. Po  zakończonym zwiedzaniu przejazd na nocleg w ok. Delf. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.  

Dzień 3: DELFY 

Rano, po śniadaniu udamy się do Delf. Tu znajdują się ślady po najważniejszym antycznym miejscu kultu  w starożytnej Grecji - świątyni Apollina, w której Pytie przepowiadały przyszłość. Wyrocznia delficka była miejscem,  do którego udawali się wszyscy możni antycznego świata. Przepowiednie kapłanek wpływały na wszystko - od polityki,  przez decyzje wojenne, po zwykłe codzienne sprawy. Stanowisko archeologiczne zostało wpisane na listę światowego  dziedzictwa kulturowego UNESCO. Następnie przejedziemy na nocleg w ok. Salonik. Zakwaterowanie, obiadokolacja  i nocleg.  

Dzień 4: KAVALA - FILIPPI 

Rano, po śniadaniu przejazd do Kavali, dawnego Neapoli, miejsca do którego dopłynął z Azji św. Paweł. To pierwsze  europejskie miasto, w którym Ewangelię głosił św. Paweł. Działał tu, początkowo wśród lokalnej gminy żydowskiej,  w 49 lub 50 r. w czasie jego drugiej podróży misyjnej powstała pierwsza na kontynencie europejskim wspólnota  chrześcijańska. Następnie udamy się do Filippi. Podczas wizyty w tym mieście zobaczymy miejsce nad pobliską  rzeczką Angista, gdzie św. Paweł udzielił pierwszego w Europie chrztu. Msza święta. Po zakończonym zwiedzaniu  powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.  

Dzień 5: SALONIKI – WERIA 

Rano po śniadaniu udamy się do Salonik, gdzie ewangelizował św. Paweł. Saloniki to druga po Atenach największa  metropolia grecka. W mieście znajduje się najważniejszy port morski, miasto jest także aktywnym ośrodkiem  gospodarczym, kulturalnym i naukowym, które pod względem architektury i krajobrazów wyraźnie różni się od Aten.  Tu zobaczymy Białą Wieżę – symbol miasta a zarazem najbardziej znany budynek. Następnie udamy się do Bazyliki  św. Demetriusza patrona miasta. To także największy kościół w Grecji. Zobaczymy także Łuk Triumfalny Galeriusza,  jeden z bardziej charakterystycznych zabytków Salonik oraz słynną Rotundę. Następnie przejazd do Werii (starożytnej  Berei). Według Biblii, Berea była miastem w prowincji Macedonia, które Apostoł Paweł odwiedził wraz z Sylasem  podczas swej drugiej podróży misyjnej, kiedy to z powodu rozruchów musieli w nocy uciekać z Salonik. Przejazd na  nocleg do Kalambaki, obiadokolacja, nocleg. 

Dzień 6: METEORY 

Rano po śniadaniu podziwiać będziemy słynne „wiszące skały” Meteory - klasztory greckie „zawieszone w chmurach”  spośród których najstarsze powstały w IX w. Tutaj w średniowieczu powstał jeden z najważniejszych dla greckiego  prawosławia ośrodek monastyczny. Odwiedzimy pracownię ikon, gdzie wciąż w tradycyjny sposób „pisane” są ikony. Następnie przejazd na nocleg w ok. Peloponezu / Aten. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg. 

Dzień 7: KORYNT – EPIDAUROS - NAFPLION 

Rano śniadanie, po którym przejedziemy do Koryntu - miejsca, gdzie św. Paweł przebywał półtora roku. Mszę św.  odprawimy w ruinach Koryntu, w pobliżu miejsca, gdzie nauczał Święty. Następnie udamy się na zwiedzanie  urokliwego półwyspu Peloponez. Odwiedzimy Epidauros, greckie miasto będące jednym z ważniejszych miejsc kultu  Asklepiosa, boga uzdrowicieli i medycyny. Wraz z nim sąsiaduje antyczny tatr, będący jednym z najwspanialszych  przykładów kunsztu architektonicznego. Zobaczymy m.in. miasteczko Nafplion tj. pierwszą stolicę nowożytnej Grecji  i port morski nad Zatoką Argolidzką, gdzie nad miastem góruje twierdza Palamidi rozpięta na potężnej skale  opadającej do morza. Wieczorem powrócimy do hotelu. Obiadokolacja, nocleg. 

Dzień 8: ATENY - POWRÓT DO POLSKI 

Śniadanie, a po nim ostatni czas wolny na spacer i chwile odpoczynku. Wyjazd z hotelu na lotnisko ok. 11:00.  Odprawa biletowo – bagażowa. Planowany odlot do Polski o godzinie 14:45. Lądowanie w Krakowie o godzinie  16:10. Zakończenie pielgrzymki. 

 

  •  CENA ZAWIERA: 

∙ przelot samolotem greckich linii lotniczych Aegean na trasie Kraków – Ateny – Kraków; bagaż rejestrowany do  23 kg, bagaż podręczny do 8 kg, opłaty lotniskowe i paliwowe; 

∙ transfery autokarem na trasie pielgrzymki w Grecji; 

∙ 7 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2 - osobowe z łazienkami); 

∙ wyżywienie 2 x dziennie wg programu: 7 śniadań, 7 obiadokolacji (wg programu); 

∙ ubezpieczenie Signal Iduna: KL (30 000 EUR), NNW (15 000 PLN), bagaż (1 000 PLN) z uwzględnieniem ryzyka  chorób przewlekłych oraz Sars-Cov-1, Sars-Cov-2 z ich mutacjami; 

∙ opiekę doświadczonego pilota; 

∙ przedstawiony program pielgrzymki; 

∙ składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 zł) i Turystyczny Fundusz Pomocowy (10 zł) ∙ podatek VAT.

 

  •  CENA NIE ZAWIERA: 

∙ biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, kosztów związanych z realizacją  programu, słuchawek podczas zwiedzania, obligatoryjnych napiwków, obowiązkowego podatku noclegowego w Grecji (ok. 130 - 140 EUR/os. – zbierane przez pilota w autokarze). Podana kwota jest orientacyjna i bazuje  na cenach z sezonu 2023. Ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie, niezależnie od Orlando Travel; ∙ transferu autokarem na/z lotniska w Krakowie; 

∙ napojów do obiadokolacji; 

∙ ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej (w tym rezygnacji spowodowanych zachorowaniem  wskutek Sars-Cov1 i Sars-Cov2) oraz przerwania imprezy turystycznej spowodowanego zachorowaniem na  COVID-19 (290 PLN/os. – płatne w dniu zapisu na pielgrzymkę)  

∙ wydatków własnych oraz świadczeń niewymienionych w ofercie 

∙ dopłaty do pokoju jednoosobowego (na zapytanie, 200 EUR/osobę/pobyt) 

 

  • WAŻNE INFORMACJE: 

1. Data przygotowania oferty: 30.01.2024 r. 

2. Wymagany dokument do odbycia podróży: dowód osobisty lub paszport. 

3. Zastrzegamy sobie możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów. Godziny lotów mogą ulec zmianie,  wówczas program musi zostać przebudowany. 

4. Cena skalkulowana jest dla grupy 46 osób. W przypadku mniejszej liczy osób, cena ulegnie zmianie. 5. Cena została skalkulowana w dniu 30.01.2024 wg obowiązujących w tym dniu cen paliw i kursów walut.  W przypadku wzrostu tych cen, cena imprezy turystycznej podlegać będzie rekalkulacji. 

6. Żadne rezerwacje nie zostały dokonane.  

7. Gwarantujemy rezerwację mszy świętych na trasie zwiedzania. 

8. Wysokość składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy (ujęte w części CENA  NIE ZAWIERA) z tytułu zawartej umowy o udział w imprezie turystycznej określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju,  Pracy i Technologii z dnia 22.12.2020 r. (poz. 2372, 2379). 

9. Aktualne informacje dotyczące warunków wjazdu na teren poszczególnych krajów przez polskich obywateli znajdą  Państwo na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Podróżni  zobowiązani są spełnić wymienione na stronie rządowej warunki. Na dzień przedstawienia oferty, Grecja jest  wolna od obostrzeń. Warunki wjazdowe, w tym obostrzenia z tytułu Covid-19, mogą ulec zmianie. W przypadku  konieczności wykonania testów COVID-19 ich koszt i wykonanie leżą po stronie Uczestnika. Zmiana warunków  wjazdowych do kraju docelowego nie stanowi podstawy do bezkosztowej rezygnacji z wyjazdu. 

10. Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66  par.1 Kodeksu Cywilnego.